TEKNİK BİLGİLER

 • Isı Kontrol Sistemleri

  Termostatlar mekanların ısınma düzeyinin ayarlanabilmesi için çok önemli bir uygulamadır. Genel olarak termostatların kullanımı hem konforlu bir ısınma, hem de ihtiyaç kadar ısıtma yaparak ciddi tasarruf yapılmasına olanak sağlar. Günümüzde hemen hemen bütün ısıtma sistemleri için uygun termostatlar bulunmaktadır. Çeşitlendirmek gerekirse termostatik vanalar, manuel oda termostatları, dijital oda termostatları, akıllı ev sistemleriyle kombine sistemler vb. gibi sayabiliriz.

   

  Oda termostatları kollektörden ya da kombiden kontrol yapılarak kullanılmaktadır. Kendi içlerinde kablolu ve kablosuz seçenekleri barındırmaktadır. Yerden ısıtma sistemleri genellikle kollektörden motorlar vasıtasıyla ısı kontrolünü sağlamaktadır. Konfor ve tasarrufun tam anlamda sağlanabilmesi uygulama yapılmış her mekanı kontrol eden bir oda termostatının bulunması gerekmektedir. Ülkemizde bir çok uygulamada gördüğümüz ev içerisine 1 ya da 2 adet oda termostatı kullanılarak, ısıtmanın tüm evi kapsayacak şekilde komple açılıp kapanması üzerine uygulamaların yapıldığıdır. Oda termostatının bulunduğu oda diğer odalara kıyasla çabuk ısınan bir odaysa, diğer odalar henüz istenilen sıcaklığa gelmeden ısıtma sistemi devre dışı kalacak ve soğuk odalarla karşılaşılacaktır. Oda termostatının bulunduğu oda diğer odalara kıyasla daha geç ısınan bir odaysa da bu durumda diğer odalarda aşırı ısınma durumu söz konusu olacaktır. Her iki durumda da konforlu bir ısınma gerçekleşmeyecektir. Yatırım maliyetini düşürmek adına yapılan bu uygulama oldukça sakıncalı ve kullanıcıyı son derece rahatsız edebilecek potansiyele sahiptir.

   

  ThermaSkirt® Süpürgelik Radyatör uygulamarında her oda ayrı ayrı termostatik vana ya da oda termostatlarıyla kontrol edilir, böylelikle hem konfor hem de arzu edilen tasarruf sağlanmış olur.