TEKNİK BİLGİLER

 • Alüminyum radyatörler delinir mi?

  Alüminyum radyatör üreticisi olarak bu soruya cevap vermek  zorunda kalmak gerçekten çok üzücü. Su şartlandırılması yapılmamış veya korozyon inhibitörü kullanılmamış olan sistemlerde ne yazık ki alüminyum radyatörlerin delindiği doğrudur. Burada suçlanması gereken alüminyum radyatörlerden ziyade, su şartlandırması konusunda uygulayıcıları bilgilendirmemiş üreticiler veya bu bilgilendirmeye rağmen ısıtma suyunda gerekli şartlandırmayı yapmayan uygulayıcılardır.

   

  Türkiye'deki örneklere bakıldığında halen daha çok büyük oranda alüminyum radyatör üreticilerinin konuya uzak kalması, gerekli yönlendirmeyi yapmamaları, bu durumun yaşanmaya devam etmesine neden olmaktadır. Uygulayıcı ve son kullanıcıları bilgilendirmek yerine, su kanallarını oluşturan çeperlerdeki et kalınlıklarını arttırarak yalnızca zaman kazanılmaya çalışıldığı ve hatta bu kalınlığın pazarlama malzemesi olarak kullanılmaya çalışıldığını üzülerek görmekteyiz. Burada hedeflenen delinmenin önlenmesi değil, delinmenin zamanının geciktirilmesidir. Su şartlandırması veya inhibitör kullanılmaması durumunda, et kalınlığının ne olduğundan bağımsız delinme gerçekleşecektir.

   

  ThermaSkirt® Süpürgelik Radyatör'ün bütün uygulamalarında su şartlandırmasını veya inhibitör kullanımını şart koşmakta ve ancak bu şekilde 10 yıllık garantimizin geçerli olduğunu özellikle belirtmekteyiz. Örneğin merkezi sistemle ısıtılan sitelerde, tek bir dairede yapılacak değişiklikler söz konusu olduğunda, bize gelen müşterilerimize eşanjör kullanımıyla dairedeki ısıtma suyunun merkezi sistemden mutlak surette ayrılması gerekliliğini şart koşuyoruz. Uygulama yapılacak olan daire içerisinde gezen ısıtma suyunu, merkezi sistemden ayırdığımızda şartlandırmasını yapabiliyoruz. Ancak ne yazık ki bir çok kullanıcının banyolarını yenilediklerinde, merkezi sistem olmasına rağmen eşanjör kullanımı olmadan, alüminyum radyatör/havlupan montajı yaptığını gözlemliyoruz. Bu uygulamalar neticesinde de su korozyona müsaitse delinme kaçınılmaz olmaktadır.

   

  Yakın dönemde bazı alüminyum radyatör üreticilerinin konuya daha hassas davrandıklarını ve aslında yıllar önce alınması gereken tedbirler konusunda daha bilinçli hareket ettiklerini görmek bizleri mutlu ediyor. ThermaSkirt olarak et kalınlığımızdan bağımsız radyatörlerimizin delinmeyeceğinin garantisini işe başladığımız günden bu yana veriyoruz.